زگیل مقعد

زگیل مقعدی چیست؟ علت، علائم و درمان

زگیل مقعدی، یک وضعیت پزشکی و نوعی بیماری تناسلی است که در اثر ویروس اچ پی وی ایجاد میشود. این وضعیت معمولاً با علائمی مانند درد، سوزش، خونریزی، و احساس ناراحتی هنگام استفراغ یا انجام حرکات روزمره مرتبط است. زگیل مقعدی می‌تواند از عوامل مختلفی به وجود آید که در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

زگیل مقعدی چیست؟

 زگیل مقعدی

زگیل مقعد (Anal warts) نوعی زگیل تناسلی است که اغلب به حالت زائده های گوشتی در اطراف دهانه یا درون مقعد قابل مشاهده هستند. این بیماری معمولاً در افرادی بروز پیدا می‌کند که از این ناحیه رابطه جنسی دارند. زگیل مقعد با ناخوشی و چالش های فراوانی همراه است و این امکان وجود دارد که در صورت عدم درمان به سرطان این ناحیه منجر شود. درمان زگیل مقعدی معمولاً از طریق روش های مختلفی قابل انجام است که دکتر زنان در این زمینه تصمیم گیری می‌کند.

برای درمان و تشخیص انوع زگیل تناسلی می توانید از دکتر زهرا طالب زاده کمک بگیرید. دکتر طالب زاده یکی از متخصصان با تجربه در زمینه درمان بیماریهای تناسلی زنان هستند که در شرق تهران (محله پیروزی) فعالیت دارند. برای ارتباط با پزشک با شماره تلفن 📞 ۰۲۱۳۳۷۸۷۹۸۶ 📞در ارتباط باشید.

علت  زگیل مقعد

زگیل مقعد ناشی از عفونت ویروسی اچ پی وی است. این ویروس به صورت عمدی یا تصادفی از طریق تماس مستقیم با پوست آلت تناسلی یا مناطق اطراف آن به بدن فرد سالم منتقل می‌شود. عوامل زیر می‌توانند به انتشار ویروس و بروز عفونت زگیل مقعد کمک کنند:

 •  روابط جنسی: تماس جنسی با فردی که عفونت دارد ویروس را به شما منتقل کرده و عفونت زگیل مقعد را ایجاد می‌کند.
 •   تماس مستقیم: تماس مستقیم با مناطق آلت تناسلی یا مقعد فردی که عفونت دارد، می‌تواند منجر به انتقال ویروس و بروز عفونت شود. مثلاً در صورت لمس لبه‌های زگیل مقعد یا مناطق مبتلا به زگیل تناسلی و سپس لمس مقعد خود، ویروس به بدن شما منتقل می‌شود.
 • عدم استفاده از روش‌های موثر برای جلوگیری از انتقال ویروس: استفاده از وسایل حفاظتی مانند کاندوم در هنگام رابطه جنسی  و داشتن شرکای جنسی متعدد می‌تواند خطر انتقال ویروس را به شدت کاهش دهد.
 •  ضعف سیستم ایمنی: در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، احتمال بروز عفونت‌ های هرپس سیمپلکس بیشتر است، از جمله عفونت زگیل مقعد است.

مهم است بدانید که ویروس اچ پی وی تنها منجر به زگیل مقعد نمی‌شود و می‌تواند عفونت‌های دیگری مانند زگیل تناسلی نیز ایجاد کند. همچنین، برخی افراد ممکن است ویروس را بدون داشتن علائم با رابطه جنسی به دیگران منتقل کنند.

علائم زگیل مقعد

علائم زگیل مقعد در افراد مبتلا یکسان نیست اما با هم مشابهتی دارند.

 • زائده های پوستی در ناحیه مقعد: علامت اصلی زگیل مقعد، ظهور زگیل‌ها یا برجستگی های گوشتی در منطقه مقعد و اطراف آن است. این زگیل‌ها معمولاً به صورت خوشه‌ ها یا تکی ظاهر می‌شوند.
 • خارش و سوزش: زگیل مقعد ممکن است با خارش و سوزش شدید در منطقه مقعد همراه باشد. این علائم می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند و باعث عدم راحتی شما شوند.
 • درد و تورم: در برخی موارد، زگیل مقعد ممکن است با درد و تورم در منطقه مقعد و اطراف آن همراه باشد. این درد از ملایم تا شدید تغییر می‌کند.
 • خونریزی: در برخی موارد نادر، زگیل مقعد ممکن است با خونریزی همراه باشد. این خونریزی معمولاً ناشی از کنده شدن زگیل‌ ها یا تحریک مناطق آلت تناسلی می‌باشد.
 • علائم سیستمیک: در برخی موارد، زگیل مقعد با علائم سیستمیک همراه است، مانند تب، خستگی، درد عضلانی و سردرد. این علائم معمولاً در موارد شدیدتر عفونت یا در افراد با سیستم ایمنی ضعیف ‌تر دیده می‌شوند.

عوارض زگیل مقعد

در صورت ابتلا به زگیل مقعدی، عوارضی برای افراد به وجود می‌آید ولی این عوارض در افراد مختلف متفاوت است و بسته به ساختار بدن و سطح ایمنی بدن فرد بروز پیدا می‌کند. برخی از این عوارض عبارتند از

 • عفونت ثانویه: زگیل مقعد می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت ‌های ثانویه باکتریایی یا قارچی در منطقه مقعد و اطراف آن را افزایش دهد. این عفونت ‌ها می‌توانند علائمی مانند التهاب، تورم، درد، خارش و خونریزی را تشدید کنند.
 •  عفونت سیستمیک: در برخی موارد نادر، ویروس زگیل مقعد می‌تواند به سایر اعضای بدن منتقل شده و عفونت سیستمیک را ایجاد کند. این مشکل معمولاً در افراد با سیستم ایمنی ضعیف ‌تر، مانند افراد مبتلا به HIV، بیماران در حال درمان سرطان  یا افرادی که پس از عمل جراحی سیستم ایمنی ضعیف شده‌اند، رخ می‌دهد.
 • تأثیر روانی: عفونت زگیل مقعد می‌تواند تاثیرات روانی منفی داشته باشد. خارش، سوزش و زگیل ‌ها می‌توانند منجر به استرس، اضطراب و اختلال در کیفیت زندگی شود.
 •  انتقال به نوزادان: اگر زن باردار در زمان زایمان عفونت زگیل مقعد داشته باشد، ویروس ممکن است به نوزاد منتقل شود. این ممکن است به مشکلات جدی در نوزادان، مانند عفونت چشم، عفونت دستگاه تنفسی و حتی عفونت مغز و ستون فقرات، منجر شود.

بیشتر بخوانید : بهترین دکتر زگیل تناسلی در تهران

درمان  زگیل مقعد 

درمان زگیل مقعدی عموماً شامل ترکیبی از اقدامات خود مراقبتی و داروهای تجویز شده توسط بهترین متخصص زنان است. درمان زگیل مقعد شامل موارد زیر خواهد شد:

  خودمراقبتی:

 •  حمام‌های گرم: استفاده از حمام‌های گرم با آب گرم (نه آب داغ) می‌تواند این علائم را تسکین دهد. پس از حمام، ناحیه مقعد را به دقت خشک کنید.
 •  تمیزی مناسب: حفظ تمیزی منطقه مقعد و اطراف آن با استفاده از آب و صابون و سپس خشک کردن به طور دقیق، می‌تواند به بهبود علائم کمک کند.
 •  استفاده از پارچه نرم: از استفاده از پارچه نرم و لطیف برای پاکسازی منطقه مقعد استفاده کنید 
 •  اجتناب از تحریک: اجتناب از تحریک منطقه مقعد می‌تواند به کاهش علائم کمک کند. این شامل اجتناب از دستکاری یا خراشیدن و خاراندن دهانه مقعد است.

   داروها:

 •     ضد التهاب ‌ها: پزشک داروهای ضد التهابی مانند کرم ‌ها، پماد ها یا قرص ‌های ضد التهابی تجویز کند تا علائم التهابی را کاهش دهد.
 •  ضد ویروس‌ ها: در برخی موارد، داروهای ضد ویروسی ممکن است برای کنترل ویروس زگیل مقعد تجویز شوند.
 •  ضد قارچ‌ ها: اگر عفونت قارچی همراه با زگیل مقعد وجود دارد، داروهای ضد قارچی ممکن است تجویز شوند.
 •  درمان به وسیله لیزر و یا برداشتن به وسیله جراحی از دیگر موارد درمان زگیل مقعدی است که در صورت عدم پاسخگویی به درمان دارویی توسط پزشک انجام می‌شود.
 • کرایوتراپی: در این روش درمانی با استفاده از دی اکسید کربن سطح دمای زگیل را پایین آورده و باعث خشک شدن ضایعه و از بین رفتن آن می‌شود.

لازم به ذکر است در تمام موارد ممکن است ضایعه از بین برود ولی امکان دارد به دلیل وجود ویروس در بدن در آینده دوباره زگیل مقعدی تشدید شود.

دانستید که بروز این بیماری با ویروس زگیل تناسلی ارتباط مستقیم دارد و اگر این زائده ها در ناحیه مقعد درمان نشوند می‌توانند عفونت های خطرناک و یا حتی سرطان مقعد را به همراه داشته باشند. برای تشخیص زگیل مقعد به دکتر زنان مراجعه کنید و در سریعترین زمان، اقدامات درمانی را پیش بگیرید.

برای اطلاع از تمامی روشهای درمان این بیماری صفحه درمان زگیل تناسلی را مطالعه نمایید.

سوالات متداول زگیل مقعدی 

چه عواملی می‌توانند زگیل مقعد را تحریک کنند؟

مواردی مانند اسهال، یبوست، تماس با مواد شیمیایی تحریک کننده، عفونت‌های قارچی یا باکتریایی، تماس مستقیم با مواد حساسیت‌زا، بارداری ین زگیل ها را در ناحیه مقعد تحریک کرده و فرد سوزش بیشتری را تجربه می‌کند.

در صورت داشتن زگیل مقعد باید به پزشک مراجعه کرد؟

بله، در صورتی که علائم زگیل مقعد برای شما نگران‌کننده است یا درمان خانگی موثر نبوده است، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق تری برای شما قرار دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *