زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست ؟ علت و علائم

بیماری زگیل تناسلی از جمله بیماری های بسیار شایع در بین زنان و مردان است. آمار دقیقی از ابتلا به این بیماری در بین جمعیت ایران در دسترس نیست، اما میزان مراجعات به پزشکان به اثبات رسانده که حداقل 40 درصد از جمعیت فعال جنسی ایران به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری در اثر ابتلا به ویروس اچ پی وی ایجاد شده و انتقال بسیار سریعی دارد. در ادامه به هر آنچه که باید در مورد زگیل تناسلی چیست بدانید، می‌پردازیم : 

بیشتر بخوانید : درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی (به انگلیسی Genital Warts) توده هایی برجسته در نواحی تناسلی مانند واژن، فرج، آلت تناسلی و کیسه بیضه هستند. این توده ها ممکن است در لمس نرم و یا خشن باشند. این بیماری از طریق رابطه جنسی به هر نحوی مثل رابطه مقعدی، واژینال، دهانی و … قابل انتقال است، البته که بیماری به طرق دیگر نیز انتقال می یابد.

زگیل‌ها همچنین می‌توانند در دهانه رحم، اطراف مقعد و رکتوم، مجرای ادرار (لوله‌ای که ادرار را از بدن شما خارج می‌کند) یا اطراف دهان ظاهر شوند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است، اما ممکن است خارش داشته باشد. آنها می توانند ناهموار، مسطح یا به صورت خوشه ظاهر شوند.

اگر زگیل تناسلی دارید، ممکن است علائم زیر را نیز داشته باشید :

  • خون در ادرار 
  • خون در مدفوع  
  • درد یا خونریزی در حین رابطه جنسی.

علت زگیل تناسلی  

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس HPV ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس پوست با پوست ناحیه تناسلی و اغلب در طی رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی یا استفاده از اسباب بازی های جنسی مشترک منتقل می‌شود. 

حدود 40 نوع ویروس HPV وجود دارد که می تواند ناحیه تناسلی و مقعد را آلوده کند. برخی از انواع این ویروس می تواند باعث ایجاد زگیل شوند. شایع ترین آنها HPV نوع 6 و 11 هستند. سایر انواع HPV شاید سبب زگیل تناسلی نشود، اما می تواند عامل بیماریهای خطرناک تری مثل سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد باشند. انواعی از HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، معمولاً عامل سرطان نیستند.

زگیل تناسلی بسیار مسری است و از هر 3 نفری که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی رابطه جنسی برقرار می کنند، 2 نفر به این ویروس مبتلا می شوند. زگیل ها معمولاً در عرض 3 ماه پس از رابطه ظاهر می شوند. اگر HPV دارید اما علائمی ندارید، همچنان می توانید آن را به شخص دیگری منتقل کنید. اکثر افرادی که مبتلا به ویروس HPV هستند، زگیل ندارند، بنابراین نمی دانند که آلوده هستند. اگر به یک نوع ویروس HPV مبتلا باشید، همچنان ممکن است به انواع دیگر نیز آلوده شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر هر یک از علائم زگیل تناسلی را دارید، باید به پزشک مشورت کنید.  اگر در داخل مقعد زگیل دارید، ممکن است نیاز به مراجعه به جراح داشته باشید. اگر روی دهانه رحم خود زگیل دارید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معمولا زگیل تناسلی را با مشاهده برجستگی های روی پوست شما تشخیص می دهد. گاهی اوقات، ممکن است نیاز به بیوپسی داشته باشید تا مطمئن شوید که سرطانی نیستند.

پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که همزمان برای سایر عفونت های مقاربتی معاینه شوید.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

هیچ درمان قطعی برای از بین بردن ویروس در بدن وجود ندارد، درمان های موجود برای مدیریت و کنترل زائده های زگیل تناسلی هستند.  زائده زگیل تناسلی ممکن است بدون درمان از بین برود. با این حال، اگر آنها دردناک، ناخوشایند، خارش دار یا ناراحت کننده باشند، قابل درمان هستند .

گزینه های درمانی عبارتند از:

  • کرایوتراپی
  • لیزر درمانی 
  • کرم برای تحریک سیستم ایمنی برای مبارزه با ویروس HPV
  • .عمل جراحی

پیشگیری از زگیل تناسلی

واکسن HPV شما را در برابر انواع 6 و 11 HPV که باعث ایجاد اکثر زگیل های تناسلی می شوند، محافظت می کند. همچنین از شما در برابر بسیاری از انواع HPV که باعث سرطان می شوند محافظت می کند. با این حال، واکسن در برابر همه انواع HPV محافظت نمی کند.

اگر دهانه رحم دارید، 25 تا 74 سال سن دارید و تا به حال فعالیت جنسی داشته اید، باید هر 5 سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهید . تست غربالگری دهانه رحم HPV را تشخیص می دهد و جایگزین پاپ اسمیر شده است.

رابطه جنسی ایمن می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد.

کاندوم خطر ابتلا به HPV را کاهش می دهد، اما به طور کامل از انتشار ویروس جلوگیری نمی کند. با این حال، کاندوم در برابر سایر عفونت های مقاربتی محافظت می کند و بخش مهمی از رابطه جنسی ایمن برای بسیاری از افراد است.

زگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

به یاد داشته باشید، اگر زگیل تناسلی دارید، لزوما در خطر ابتلا به سرطان ناحیه تناسلی نیستید! اما در برخی موارد ویروس این بیماری می توانند بعد از طی چندین سال، باعث ایجاد تغییرات و تولید سلولهای پیش سرطانی شود و در نهایت عامل انواع سرطان ها باشد.

انواع 6 و 11 HPV می تواند یک بیماری نادر اما جدی به نام پاپیلوماتوز تنفسی عود کننده ایجاد کند که باعث ایجاد زگیل در راه های هوایی و ریه ها می شود.

سوالات متداول زگیل تناسلی

3 نشانه زگیل تناسلی چیست؟

مشاهده زائد هایی شبیه به گل کلم – خارش و خونریزی – تغییر در ادرار

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود . این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتقل میشود.

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگرچه زگیل ها را می توان برداشت، اما هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد. اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟ در صورت عدم درمان، زگیل تناسلی می تواند بزرگتر شود، خونریزی کند و باعث درد یا خارش شود .

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

زگیل تناسلی معمولاً بدون درد است، اما ممکن است ناراحت کننده باشد و باعث درد خفیف، خارش یا خونریزی شود. اگر به دلیل اصطکاک تحریک شوند، احتمال آسیب دیدگی یا خونریزی بیشتر است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *